Alumni Service Award

The Alumni Service Award recognizes living alumni and friends of Davidson who have performed a high degree of service to our college.

Nomination Process

Making a nomination is easy using our online form.

Award Recipients by Class Year

Year Awarded

Class of 1905
Walter Ray Cunningham 1986
Class of 1907
Charles Spears Hicks 1973
Class of 1910
Robert Davidson Grier 1978
Class of 1918
James Baker Woods 1976
Henry Tracy Lilly 1973
Class of 1920
Augustus Lyndon Foscue 1980
Class of 1922
Phillip Osborne Bethea 1973
Class of 1923
James Trenholm Spillman 1986
Robert Underwood Woods 1973
Class of 1924
Charles Walker McCrary 1974
John Irving Smith 1974
Class of 1925
James Paisley Hendrix 1975
Class of 1926
Thompson Simkins Baker 1981
Richard Moore Hunter 1981
William Ernest Milton 1981
Class of 1927
John Christian Bernhardt 1974
James Buford Webb 1987
Class of 1928
Chalmers Gaston Davidson 1988
Class of 1929
Fred Anderson Ratchford 1982
Samuel Wilson Smith 1989
Class of 1930
Henry Stratford Goodwin 1985
Walter Lewis Hart 1980
John Cecil Lawrence 1982
William Gillespie McGavock 1974
Neill Roderick McGeachy 1980
Class of 1932
Roger P. Enloe 1997
Class of 1933
James Wayte Fulton 1988
William Blair Gwyn 1983
Walter Edward McNair 1983
Class of 1934
Benjamin Franklin Ormand 1999
Fred Lewis Smyre, Jr 1989
William Taliaferro Thompson 1984
Class of 1935
Douglas McKay Glagow 1990
Ernest Fred McPhail 1985
Class of 1936
Henry Asbury Cathey 1996
Oscar Floyd Johnson 1996
Class of 1937
Howard Wall Covington 1995
Edward John Mack 1982
Class of 1938
Russell Martin Kerr 1998
Daniel Durham Rhodes 1988
Sam S. Ryburn 1997
Class of 1939
Samuel Mills Hemphill 1979
John Alexander Mawhinney 1994
Samuel William Newell, Jr. 1999
Colin Shaw Smith 1984
Thomas English Walker 1989
Class of 1940
Thomas Jackson Abernathy 2000
Lester Durett Coltrane 1995
John Thomas Ferguson 2000
Karl Grier Hudson 1995
Benjamin Gales McClintock 1990
William Yost Preyer, Jr. 1977
Hugh David Verner 1980
Class of 1941
William Earl Loftin, Sr. 1981
Class of 1942
James Robert Bryant, Jr. 1992
Edward Craig Hay 1997
Edwin Fleming Lucas, Jr. 1986
Mac Glenn Morris 1987
John Mason Wallace 1992
Class of 1943
Clarence William Legerton 1988
Joseph Bennett McCoy 1993
Lyman Joe Parrigin 1998
Class of 1944
W. Elliott White 1997
Class of 1945
Donald Grant Bryant 1988
James L. Morgan 1997
Class of 1946
James P. Alexander 1997
Thomas Milburn Belk 1995
Class of 1947
Robert Arrowood Currie 1987
McChesney H. Jeffries 1997
George Wilson Gunn, Sr. 2012
Richard Baxter Port 1996
Edward Colmery Sutton 1982
John N. Walker 2002
Henry Edmunds White 1987
Patrick Murphy Williams 1987
Class of 1948
Claude Shuford Abernethy 1999
Edward Guerrant Lilly 1996
Samuel Dow Maloney 1998
Charles Walter Patterson 1998
William Thomas Smith 1997
William Daniel Vinson, Sr. 1998
Edward Lee Willingham III 1985
Class of 1949
Philip Lafayette Edwards 1999
William Harvey Keith 1994
Benjamin Franklin Matthews II 1987
Class of 1950
Prosser Sands Carnegie 1994
Paul Whitlock Cobb 2000
Benjamin Thomas Vernon 2000
Julius (Jake) Jennings Wade 2010
Class of 1951
Blaine Kelley 2001
Auburn Lambeth 2001
John D. Hobart 1997
J. B. Stroud 1997
Class of 1952
William F. Lee, Jr. 2012
James A. McFarland 1997
John L. Stevenson 2002
William Anthony White, Jr. 1977
Class of 1953
Fletcher W. Bright 2003
George H. Cornelson 1997
Ralph Manning Holt 1998
Michael Geoghegan Myers 1978
Hilton Lamar "Jack" Ruth 1988
Harry Wolfe Jr. 2013
Class of 1954
Ben D. Barker 2004
Ben Truman Craig 1989
Seddon Goode 1977
Graeme McGregor Keith 2000
Edward Hughes Nicholson 2004
William Holt Terry 2009
Class of 1955
James Roy Davis, Jr. 1995
Edwin L. Douglass, Jr. 2005
Class of 1956
Harold Perrin Anderson 1996
Hollis F. (Hobby) Cobb 2006
James Webb Kiser 1991
Class of 1957
Edward L'Engle Baker 2007
Charles L. Fonville 2003
John W. Kerr 2003
Daniel Senn LaFar, Jr. 2012
Class of 1958
Frederick Clarence Butler, Jr. 1998
David Jerry Fagg 2013
Gilmour Lake 2013
J. Gary Maynard 2008
Jerry Talmadge Norvell, Jr. 1988
Ross Jordan Smyth 1983
Charles Theodore Stowe, Jr. 1988
Class of 1959
Vernon T. Anderson, Jr 2003
Peter Newton Andrews 2014
Hugh Brown Campbell, Jr. 2009
Thomas Sylvester Douglas III 2009
Charles Marion James 2009
Thomas Jefferson III 1996
Angus Murdoch McBryde, Jr. 1984
John Arthur Nix 1996
Class of 1960
Robert Livingston Avinger, Jr. 1995
William Kearns Davis 1990
Thomas Baker Price 2010
Gordon Lash Spaugh 2006
Class of 1961
William Bacon Armstrong 2006
Paul W. "Ned" Davis 1996
George DeSaussure Gabel 1996
Robert Edward Kizer 2006
Wallace Belle Millner III 2011
Robert C. Young 2001
Class of 1962
Robert M. Auman 1997
Barrington Heath Branch 2002
Paul Roger Leonard 1992
David Grier Martin, Jr. 1987
F. Anderson (Andy) Sherrill, Jr. 2012
Robert Tyler Stone 1979
Harvey Linton Wray 2006
Class of 1963
Lawrence Maury Kimbrough 2013
John Hume Killian 1996
Edwin Erwin Maddrey 1988
Leland Madison Park 2013
William H. "Hal" Todd 2003
Class of 1964
John H. Ariail 2004
William Seaborn Jones 1996
James Granberry Killebrew, Jr. 2014
George Lester Little 2004
Everette Ceburn Sherrill 1995
Frederic Lewis Smyre III 1986
William Erwin Spainhour 2004
Class of 1965
George Alexander Berhardt 2000
William Rufus Bradford III 1995
Zachary Fillmore Long, Jr. 1982
John E. McKinley III 2005
James Gibbons Pepper 1988
Charles Edward Raynal III 2000
William T. Thompson III 2005
Class of 1966
Howard W. Covington, Jr. 2011
James Walton Hyder, Jr. 1995
Stephen B. Smith 2001
Robie David Sprinkle 2006
James Johnston Terry, Jr. 1991
Class of 1967
Thomas C. Brown, Jr. 2012
Kenneth Lendrem Childs 1998
John Chrisman Hawk III 2007
John Halsted Loughridge, Jr. 2007
William Lawrence Rikard, Jr. 1987
William W. Webb 2002
Class of 1968
Russell Paul Brannon 1993
Cecil L Clifton 2008
Daniel Richard Gresham 2013
Class of 1969
Ernest Gordon Doe 2004
E. Cader Howard 2009
Ralph Franklin (Frank) Murphy II 1994
R. Anthony Orsbon 1997
Harold Ellis Shaw, Jr. 1997
Samuel Vose Tallman, Jr. 2014
Robert Fredrick Vagt 1996
Kenneth Durham Weeks 1998
Class of 1970
John Gould Lientz 2010
James W. May, Jr. 2005
David Miller McClintock 1995
William Whitfield Morrow 1997
Class of 1971
Fred Jackson Ballenger 2011
Hugh Milner Dennis 2006
Charles Edward Dobbs 2011
King Mawhinney 2011
David Watkins Mockbee 1996
Carl Reggie Whitley 1996
Class of 1972
J. McDuffie Bruce 1997
Raymond L. Swetenburg 2012
Class of 1973
Richard Henry Clay 2004
Charles Michael Deese 2008
Victor "Vic" Anson Fleming 2013
Michael D. Kelly 1998
Scott D. Sheftall 1997
Richard Voorhees Wilson 2004
Class of 1974
John Francis McCartney 2009
Mitchell Mark Purvis 1996
Vicki Anne Switzer 2014
Samuel E. Upchurch 2004
Class of 1975
John Lenning Frye, Jr. 1995
Class of 1976
C. Anthony Boon 1997
Alan William Duncan 2007
Douglas William Ey, Jr. 1996
Derry Harper 2011
William P. Reed 2001
Emelia Stuart Stephenson 2011
Class of 1977
Fred Bowden Clayton 2007
Laurie L. Dunn 2002
Robert E. Hutchinson, Jr. 2012
Susan F. McAvoy 1997
Carol Connor Willingham 1997
Class of 1978
Stewart Boswell 2003
Susan Baynard Clayton 2007
Debra Dillon Darden 1998
Margaret "Meg" Frances Campbell Haynes 2013
Class of 1979
David Waller Barnard 1999
Ann Hayes Browning 1997
Erwin Carter 2010
Maria Monica Patterson 2014
Sara Tatum Pottenger 2010
Class of 1980
Burkley Mann Allen 2010
Judith Inge Harris 2000
Richard C. Perkey 2005
James Prioleau Richards 2000
Class of 1981
Edward Peter Imbrogno 2010
Douglas C. McPherson 2012
Deborah Carlton Wallace 1996
Class of 1982
Julieanne Cheney McPherson 2012
Constance Terry Norbeck 2007
Class of 1983
Anne Hurt Krieg 2003
Kenneth J. Krieg 2003
Sara Sherburne Laughlin 1999
Anne Keith Lupo 2013
Mitzi Short 2000
Amelia "Amy" Crittenberger Taylor 2013
Class of 1984
Alison Hall Mauzé 2009
Kenneth Wayne Wilson 2009
Class of 1985
Raye Lynn "Muffin" Alford 2005
John Chappell Laughlin 2010
Nancy Catherine Rosselot 2010
Class of 1986
Mary Beth Harding Hernandez 2011
Leslie Hathaway McIver 2006
Class of 1987
Nelle McCorkle Bordeaux 2007
Jane E. Campbell 2012
Lucinda Kellam Jones 2012
Class of 1988
Mary Jane Goode 2013
William Nelson Mathis 1998
J. Eric Whytsell 2008
Class of 1989
Melissa Dilettuso Stewart 2014
Diane Titus-Allen Waller 2009
Class of 1990
Matthew Ashley Terrell 2010
Class of 1991
H. Thurston Cooke 2011
Class of 1992
Bess Murchison Kercher 2012
Anthony Concepcion Perez 2009
Class of 1993
David Phelps Sprinkle 2013
Class of 1994
Sally Gantt Davis 2014
Edward "Ward" Bilbro Davis 2014
Class of 1995
Issac Jerome Bailey 2010
Casey Matthews Rogers 2010
Class of 1996
James David DuPuy 2011
Class of 1997
Noni Niels Nielsen 2012
Class of 1998
Hallie Pitkin Lawrence 2013
Class of 1999
Caroline Hubbell Yingling 2014
No Class Year
James Young Causey 1997